Nowość w największej do tej pory aktualizacji systemu Windows 11

W aktualizacji 22H2 dla Windows 11 jest wiele nowości. Firma Microsoft wydała niedawno największą aktualizację systemu Windows 11 od czasu jej premiery. Oto niektóre nowości w aktualizacji 22H2.

O najnowszej aktualizacji

Będzie to największa jak do tej pory aktualizacja dla Windows 11 i według Microsoftu skupi się na tych czterech obszarach – przetłumaczonych najlepiej jak potrafimy z języka PR Microsoftu:

  • Uczynienie komputera łatwiejszym i bezpieczniejszym w użyciu dla wszystkich.
  • Daje ludziom możliwość większej produktywności.
  • Poprawia możliwości socjalizacji, produkcji i gier.
  • Dodatkowe bezpieczeństwo, administracja i elastyczność w miejscu pracy.
  • Tryb skupienia

Mówi się, że tryb skupienia pomaga użytkownikom skupić się na tym, co robią, w tym poprzez wstrzymywanie powiadomień itp. za pomocą automatycznej funkcji „Nie przeszkadzać”. Tryb skupienia powinien być również zintegrowany z aplikacją zegara, aby system Windows mógł m.in. przypominać o przerwach.

Foldery w menu startowym i inne zmiany w interfejsie

Po miesiącach testów Microsoft powinien być teraz gotowy do uruchamiania folderów w menu Start, dzięki czemu można zbierać w nich aplikacje i inne rzeczy, a tym samym lepiej organizować menu. Pasek zadań otrzymuje również powitalne uaktualnienie w postaci powrotu „przeciągnij i upuść”. Ponadto menedżer zadań otrzyma nowy tryb ciemny i znacznie ulepszony design, z nową linią poleceń. Teraz powinno być również łatwiej zapobiegać szaleńczym aplikacjom i nadmiernemu zużywaniu wydajności.

W 22H2 pojawią się również nowe animacje i gesty dotykowe, a także ulepszona funkcja automatycznego porządkowania aplikacji i okien na ekranie. Przykłady tych rozwiązań świetnie opisano w artykule na stronie zajmującej się komputerami https://przetestuj.pl/. W tej aktualizacji Microsoft skupił się na ułatwieniach dostępu, co przekłada się między innymi na ulepszone automatyczne napisy do nagrań dźwiękowych. Powinna też istnieć nowa funkcja sterowania głosowego na komputerze. Eksplorator plików otrzyma kategorie, jest to zgłaszane, ale jeszcze nie do końca. Oczekuje się, że pojawi się to w późniejszej aktualizacji jesienią.

Lepsze funkcje dla graczy

HDR w systemie Windows od dawna jest problematyczny, ale Microsoft obiecuje teraz poprawę w tym zakresie. Auto-HDR i zmienna częstotliwość odświeżania ekranu trafią do systemu Windows 11, podobnie jak Game Pass, ale potem do aplikacji Xbox. Mając to na uwadze, HDR powinien dać się skalibrować za pomocą nowej aplikacji.

HDR to skrót od „High Dynamic Range” i jest technologią, która powinna zapewniać dobre odwzorowanie szczegółów zarówno w najciemniejszych, jak i najjaśniejszych częściach obrazu w tym samym czasie.

Nadchodzi również nowy „pasek kontrolera”, który powinien ułatwić korzystanie z kontrolera gier do wybierania i aktywowania gier, w które grałeś wcześniej w systemie Windows.

Inteligentna kontrola aplikacji

Inteligentna kontrola aplikacji powinna być w stanie blokować aplikacje, które Microsoft uważa za niebezpieczne. Gdy zatrzyma aplikację, będziesz mieć możliwość wyszukania aplikacji w sklepie z aplikacjami firmy Microsoft lub, jeśli uważasz, że blokowanie było nieprawidłowe, wyślij opinię na ten temat do firmy Microsoft. O ile widzimy, nie dodano żadnej opcji, aby ominąć blok i mimo to zainstalować daną aplikację.

Smart App Control można ustawić w „trybie oceny”, który ma być w stanie dowiedzieć się, co może zatrzymać, a co przepuścić.

Możesz jednak całkowicie wyłączyć Smart App Control – ale będzie to trwałe i będziesz musiał ponownie zainstalować system Windows, aby zmienić wybór. Nie możesz również aktywować Smart App Control, jeśli aktualizujesz istniejącą instalację systemu Windows. Wymagana jest całkowicie nowa instalacja systemu Windows.

Inną funkcją bezpieczeństwa jest Microsoft Defender SmartScreen, który powinien automatycznie rejestrować się, gdy użytkownik wprowadzi swoje kryteria logowania do wątpliwej aplikacji lub witryny, i ostrzegać go, gdy tak się stanie.

Wzmożona kontrola

Nieco mniej przyjemną zmianą, która nadejdzie, jest to, że Microsoft zacieśnia teraz kontrolę nad możliwościami konfiguracji komputera z systemem Windows bez posiadania konta Microsoft. Wcześniej nie było to ściśle wymagane dla edycji Pro Windows 11, ale w aktualizacji 22H2, zgodnie z tym, czego się dowiedzieliśmy, Microsoft zamknie jedną ze znanych możliwości. Wcześniej można było uciec odcinając w odpowiednim momencie dostęp do internetu do maszyny, ale 22H2 ma tę możliwość usunąć.