System DALI-2 – jaki kabel wybrać?

Oświetlanie dużych obiektów siłą rzeczy pochłania ogromne ilości energii. Ta zaś regularnie drożeje, obciążając przy tym budżety zarówno użytkowników prywatnych, jak i biznesowych. W czasach wysokiej inflacji i stóp procentowych warto oszczędzać, by móc alokować środki tak, by się zwracały, zamiast tylko generować kolejne koszty. W poniższym artykule wyjaśnione zostanie, jaki kabel (oraz dlaczego) wybrać do DALI-2.

Jak działa DALI-2?

W wielkich halach, biurowcach i podobnych budynkach rzadko kiedy trzeba oświetlać wszystkie pomieszczenia. Co więcej – nawet użytkowane w danej chwili pokoje niekoniecznie wymagają światła pełnej mocy. DALI-2 za pomocą urządzeń peryferyjnych (części komputera innych niż jego pamięć operacyjna i procesor) bądź przewodu dwużyłowego pozwala manipulować światłem.

W systemie każda oprawa świetlna otrzymuje swój indywidualny adres. W ten sposób za pomocą systemu DALI-2 można osobno regulować każdą lampę. Co za tym idzie, system może sprostać wymogom każdego budynku.

W miejscach często uczęszczanych, takich jak pomieszczenia socjalne, korytarze czy łazienki możliwa jest instalacja czujników ruchu i obecności. Światło będzie więc włączane tylko, jeśli w danym miejscu przebywa ktoś, kto go potrzebuje. Do jednej sieci DALI-2 możliwe jest podłączenie maksymalnie sześćdziesięciu czterech adresów. Jak już wspomniano – na każdy z nich przypada jedna oprawa. Jeśli urządzeń jest więcej, należy utworzyć dla nich osobą sieć DALI-2. Więcej informacji można znaleźć pod adresem http://comatiq.pl/czym-jest-protokol-dali2/.

Jaki przewód do DALI-2?

W systemie DALI-2 okablowanie pełni dwojaką rolę. Po pierwsze – to za pomocą kabla przekazywane są stosowne sygnały wywołujące określone reakcje. Po drugie – kable umożliwiają zasilanie, a przez to działanie instalacji. Ponieważ DALI-2 nie jest systemem analogowym, nie ma w nim ryzyka zakłóceń. Można więc korzystać z tego samego przewodu jako zasilania i przekaźnika.

Jednym z wyborów jest przewód pięciożyłowy. Jak sama nazwa wskazuje – ma on pięć różnokolorowych żył, z których każda przekazuje odrębny sygnał. Oczywiście każdy z przewodów pięciożyłowych na ograniczoną rozpiętość. Można ją sprawdzić w dokumentacji producenta. Jeśli konieczne będzie przekroczenie dopuszczalnej rozpiętości, należy zastosować repeater. Urządzenie takie odbiera sygnał, często właśnie w okolicach granicy rozpiętości. Następnie wzmacnia go i przekazuje dalej. Wzmacniacze zwiększają rozpiętość o jej bazową wartość. Oznacza to, że dla sieci o dopuszczalnej rozpiętości 300 m każdy jeden repeater doda właśnie tyle do limitu.