Jak epoka cyfrowa wpływa na ewolucję człowieka?

Wiadomo, że technologia zmieniła wszystko. Wystarczy zapytać dziadka, czy komunikuje się, gotuje, uczy się lub podróżuje w taki sam sposób dzisiaj, jak 20 lub 30 lat temu.

Poziom tych zmian był tak duży, że nawet sposób, w jaki czytamy i uczymy się, został zmodyfikowany w erze cyfrowej. Dlatego dziś opowiemy Wam, jak zmiana nawyków czytelniczych, z papieru na ekran zmienia nasze mózgi i sposób, w jaki się uczymy.

Jak epoka cyfrowa wpływa na ewolucję człowieka?

Aby zacząć mówić o tym, jak na mózg wpłynęło pojawienie się technologii, jeśli chodzi o czytanie i uczenie się, musimy najpierw zastanowić się nad jedną rzeczą: jak doszło do tej zmiany? A to dlatego, że przeszliśmy od książki z kartkami w ręku do ebooka -książki elektronicznej, którą możemy czytać z dowolnego urządzenia mobilnego. Stało się tak dzięki pojawieniu się edytorów tekstu, internetu, a przede wszystkim ogromnej ilości informacji dostępnych do wglądu za jednym kliknięciem.

W ten sposób książki przestały być produkowane w prasach drukarskich, a stały się pisane w Wordzie, zapisywane w PDF i przesyłane do chmury. Odpowiada to kilku potrzebom; na przykład: generowania większej użyteczności (tworzenie ebooka jest bardziej uniwersalne i tańsze), demokratyzacji pisma, a także ekologii (zmniejszenie zużycia papieru). Może Cię zainteresować również – jak epoka cyfrowa wpływa na biznes.

Dziś możemy kupić ebooka w cenie nawet o 90% niższej niż książka drukowana. Wszystko to, wraz z dużą ilością dostępnych opcji (zarówno darmowych, jak i płatnych), sprawiło, że coraz więcej osób przenosi się na tę platformę, aby zacząć czytać. Przyjrzyjmy się teraz, jak postrzegamy te zmiany na podstawie najnowszych badań.

Utrata uwagi, w czytaniu i zrozumieniu.

Jednym z najbardziej uderzających skutków pojawienia się czytania cyfrowego jest sposób, w jaki nasze mózgi tracą uwagę, w czytaniu i rozumieniu. Ciekawe, jak to odkryto. Według Maryanne Wolf, badaczki zajmującej się neurologią na Uniwersytecie w Los Angeles, zjawisko to pojawiło się, gdy zdała sobie sprawę, że nie może już czytać swojej ulubionej powieści w ten sam sposób. Wynikało to z tego, że nie potrafiła utrzymać uwagi, łatwo gubiąc wątek.

To sprawiło, że zaczęła się zastanawiać, co się dzieje i aby odpowiedzieć na to pytanie, przeprowadziła badania, których efektem była książka. W książce przedstawiono wnioski, w których autorka pokazuje, że era cyfrowa zmienia niektóre funkcje naszego mózgu. Według Wolf, jest to wina Internetu i ekranów, ponieważ pojawienie się tych nowych narzędzi wpłynęło na naszą zdolność znaną jako „poznawcza cierpliwość”, czyli moc zdolności do koncentracji na bardziej złożonych zadaniach przez znacznie dłuższy czas.

Gry Technologia

Rozrywka w cyfrowej rzeczywistości

Świetna grafika, wciągająca fabuła, bohater z którym się utożsamiamy, świetne i realistyczne udźwiękowianie… Deweloperzy gier nie ustają w wysiłkach, by coraz bardziej wciągnąć nas w świat wirtualnej rozgrywki. Czy można wymyślić coś jeszcze? Owszem. Cały czas rozwijane są technologie wirtualnej rzeczywistości, a w ślad za nimi produkowane są coraz doskonalsze gogle VR. Pozwalają one wsiąknąć […]

CZYTAJ
Technologia

Naukowcy twierdzą, że historia udomowienia jabłka przez człowieka doprowadziła do niewykorzystanych źródeł genów.

ławny Jedwabny Szlak o długości 4000 mil między Chinami a Europą Zachodnią, gdzie handel kwitł od II wieku pne. Do XIV wieku odpowiada za jeden z naszych ulubionych i najcenniejszych owoców: udomowione jabłko (Malus domestica). Podróżni pakujący przekąski zbierali jabłka w jednym miejscu, zjadali je i wyrzucali ich jądra wiele mil dalej. Nasiona wyrosły na […]

CZYTAJ
Technologia

Czy komputer i mózg są do siebie podobne?

Podstawowe pytanie to: czy komputer i mózg są do siebie podobne? Czy uda nam się odtworzyć ludzki mózg? Czy uda nam się sprawić, by maszyna myślała jak człowiek? A jeśli nam się uda, to czy wyłoni się z tego świadomość, umysł? Ludzki mózg jest kawałkiem materii ważącym półtora kilograma, ale jest najbardziej złożonym i być […]

CZYTAJ